Egy 48-as, szabadságharcos honvéd csatatérről írt levele tartja izgalomban a gyűjtőket
2024. október 28. 11:54
A kápolnai csata után nyúlt tintáért és papírért.
2024. október 28. 11:54
6 p
3
0
50
Mentés
Nyitókép: A levél, amelyet a lelkes honvéd írt 1849 tavaszán a hadszinttérről. Fotó: Darabanth
Különleges levél bukkant fel egy hazai online árverésen. A kétoldalas magánlevelet 1849. március 25-én, a 33-ik honvéd zászlóaljban szolgáló szabadságharcos írta a rokonainak. A levelet Makláron fogalmazta, mondhatni, hazafias lelkülettel.
„Féljétek a magyar istenit, mert rettenetes haragjának mennyköve a honvédekben. Tanuljátok becsülni fegyverünk vitézségét, dicsőségét, mert félig meddig kivívtuk már hazánk szabadságát.
Pár nap múlva ágyúztatjuk magunkat az elhatározó csatában. Imádkozzatok karunk erejéért, imádkozzatok a győzelemért, imádkozzatok a vitéz 33-ik zászlóaljért” – áll a levélben.
A honvéd alig egy hónappal korábban részt vett a kápolnai csatában. Az ütközet során a hadszíntér osztrák kézen maradt, ám a Windisch-Grätz vezette Habsburg sereg a csata után visszavonult Budára, így a terület magyar kézre került. A levélben a honvéd a kápolnai csatára is kitér, főleg, hogy hozzá is eljutott, hogy Windisch-Grätz erősen túlozva azt jelentette Ferenc József osztrák császárnak az ütközet után, hogy a lázadó hordákat iszonyú mennyiségben pusztították el.
A magyar sereg nem aknázta ki lehetőségeit, amiről a közutálatnak örvendő fővezér, Dembiński tehetett. Stratégiai vereségről nem beszélhetünk, a szabadságharc legszebb pillanatai Kápolna után jöttek.
„A Kápolnai csatában is részt vettem, honnan Windisch-Grätz azon gyalázatos tudósítását küldte Ferenc József császárnak”
– írta a honvéd. Az általa is említett 33-ik zászlóaljat Szegeden és Csongrádon toborozták, a levél írója valószínűleg az utóbbi településről csatlakozott a szabadságharchoz, hiszen a levelet a csongrádi rokonainak címezte. A 33-ik zászlóalj katonái puskával, szuronnyal harcoltak az osztrákok ellen, a különlegességük viszont az volt, hogy a télies időben ködmönt viseltek, amin először sokan megrökönyödtek a magyar seregben.
A levelet író honvéd elszántsága ebben az időben tetten érhető volt a magyar seregen, ezt jelzi, hogy a Márczius Tizenötödike című lap 1849 márciusában a Makláron állomásozó honvédőkkel kapcsolatban a következőt jegyezte fel:
„Seregünkben egyébiránt a legjobb szellem s a legszebb egyetértés uralkodik. Vezéreink úgy, mint közvitézeink csak egyre várnak: győzni és mivel hitök is van a győzelem iránt, győzni fognak”
– fogalmazott az újság. A hivatalos kormánylap, a Közlöny pedig azt jelentette március 17-én megjelent számában, hogy Maklárnál a magyar csapatok 5 osztrák szekeret zsákmányoltak, tele ágyúgolyókkal. A 33-ik honvédzászlóaljról egyébként korábban még Görgei Artúr honvédtábornok is elismerően szólt, miután sokat tettek azért, hogy a magyar hadsereg győzzön a ma Szlovákiához tartozó Branyiszkónál zajló csatában.
A tömegsírok már védettek, ám most parcellakövekkel is megjelölik őket - mondja Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a Mandinernek.
A levelet író honvéd arról is beszámolt a sógorának, hogy egészséges, pénze is van elég, és, hogy Maklárnál szomorú, esős idő van. Azt is megírta, hogy
„a napokban a magyarnak az élni vagy nem élni csatája lesz”.
A többit tudjuk. A további sikerek ellenére négy hónappal később Világosnál a magyar hadsereg letette a fegyvert, ami hosszú időre megpecsételte az ország sorsát. A levelet író honvéd sorsáról nem tudni. Meglehet, a tavaszi hadjárat során életét vesztette, az is megeshet, hogy a vesztes szabadságharcot követően büntetésül besorozták az osztrák seregbe vagy megúszta az elszámoltatást. A különleges levélre a Darabanth nagyárverésén lehet licitálni. Jelenleg 65 ezer forintnál jár a licit.
Aztán letették a fegyvert a ruszkik előtt akiket ma imádni kell minden fideszesnek.
Ha ez a honvéd feltámadna akkor leköpné őket ahogy az 56os hősök is.
„Féljétek a magyar istenit, mert rettenetes..."
Azért ez rohadt szomorú, hogy már az első sort sem sikerült hiba nélkül lemásolni! Nincs "magyar istenit"! Nem az van odaírva.
"magyarok istenét" a helyes megoldás!